Psichoterapija

Psichoterapija yra pirmo pasirinkimo priemonė visų emocinių sunkumų atvejais. Savo taikomus metodus atrinkau pagal du principus: renkausi daugkartiniais moksliniais tyrimais patikrintus ir pagrįstus metodus. Iš jų atskiriu tuos metodus, kurie leidžia pasiekti apčiuopiamus rezultatus per apibrėžtą ir saikingą laikotarpį.

KOGNITYVINĖ ELGESIO TERAPIJA

Psichoterapijos metodų rinkinys, kuris siūlo įrodymais pagrįstas gydymo priemones visai emocinių sunkumų įvairovei (pvz. depresijos, nerimo, lėtinio nuovargio, pervargimo/perdegimo sindromas, bipolinis sutrikimas, aktyvumo ir dėmesio sutrikimas, psichoziniai susirgimai). Jos terapines priemonės siekia suteikti žmogui naujų įgūdžių, kurie leistų įveikti kylančius sunkumus pakeitus įveikos strategijas bei santykį su varginančiais reiškiniais bei reikšmingais asmenimis. Taip šalinami sutrikimą palaikantys mechanizmai arba mažinama jų įtaka kasdienybei. Terapijos trukmė priklauso nuo sunkumų pobūdžio, dažniausiai trunka 12-20 savaičių.

DIALEKTINĖ ELGESIO TERAPIJA

Ši terapija yra kognityvinės elgesio terapijos atmaina, skirta treniruoti gebėjimą valdyti jausmus, kad jie padėtų žmogui (o ne kenktų jam). Tai pasiekiama lavinant dėmesingumo, bendravimo, jausmų reguliavimo ir didelės įtampos valdymo įgūdžius. Ši terapija ypač naudinga asmenims kenčiantiems nuo didesnio impulsyvumo, ryškios jausmų kaitos, depresijos, nerimo, aktyvumo ir dėmesio sutrikimo sutrikimų bei priklausomybės ligų. Terapijos trukmė- apie 25 savaitės.

SCHEMŲ TERAPIJA

Schemų terapija yra terapijos rūšis, kuria sėkmingai galima išspręsti besikartojančius sunkumus santykiuose su savimi ir kitais žmonėmis. Jos esminis principas: išryškinti žmogaus neaprūpintus pagrindinius emocinius poreikius ir juos aprūpinti tinkamu būdu.  Pagrindiniai žmogaus emociniai poreikiai yra artumas, saugumas, jausmų raiška, malonumo patyrimas ir savivertės stiprinimas. Neatradę kaip juos aprūpinti, kartotinai patenkame į skausmingas situacijas.  Schemų terapija aprūpinimą užtikrina veiksmingomis, naujas patirtis sukeliančiomis priemonėmis: vaizduotės pratimai, situacijos išdėliojimas erdvėje kėdžių pagalba ir panašiai.

DĖMESINGUMU GRĮSTAS STRESO VALDYMAS BEI KOGNITYVINĖ TERAPIJA

Tai terapinių užsiėmimų programa skirta žmonėms kenčiantiems nuo depresijos, nerimo, lėtinio nuovargio, pervargimo/perdegimo sindromo ir lėtinio skausmo. Jos metu dalyviai išmoksta susitelkti į esamą akimirką. Tuo pačiu įgyjamas gebėjimas kiek atsitraukti nuo savo kylančių minčių, jausmų ir stimulų veikti bei priimti išmintingesnius sprendimus renkantis tinkamiausią veiksmą. Išugdomas  įgūdis mažiau susitapatinti su skausmą keliančiais jausmais bei mintimis. Žmogus išmoksta susitaikyti su tais skausmingais reiškiniais, kurių negalima taip greitai pakeisti. Šie gebėjimai išugdomi kryptingai atliekant praktinius pratimus, kurie įrodytai keičia smegenų struktūrą bei veiklą. Taip pat atsiranda gebėjimas anksčiau pastebėti kūno ir psichikos ženklus, kad artėjama prie svarbios ribos. Lavinamas atjaučiantis požiūris į save, savo kūną ir aplinkinius. Trukmė  – 8 savaitės.

ELGESIO AKTYVINIMO TERAPIJA

Ši terapija siekia naudoti veiklą, kad žmogus išsivaduotų iš apatijos, nuo poilsio nepraeinančio mieguistumo, savigraužos ir prislėgtumo bei įvairių baimių spąstų. Ji trunka apie 10-15 sav. ir padeda vaduotis iš depresijos, nerimo bei išsekimo po kitų emocinių krizių (taip pat po psichozių). Terapinė veikla atrenkama pagal du principus: žmogaus vertybės ir anksčiau malonumą teikę užsiėmimai. Veiklos ir nuotaikos protokolais išsiaiškinama, kokią įtaką žmogaus savijautai daro jo kasdieninė veikla, dienos struktūra. Išryškinama, kokios gyvenimo sritys žmogui yra ypač svarbios. Kenčiant nuo emocinių problemų dažnai sunkiai pavyksta skirti pakankamai dėmesio kertiniams gyvenimo prioritetams, o vėliau vertybių neatitinkanti ir malonumų nesuteikianti kasdienybė žmogui neleidžia jausti pasitenkinimo. Yra kruopščiai atrenkamos svarbiausios gyvenimo sritys ir potencialiai malonios veiklos, tokiu būdu  nutraukiant ydingą apatijos ir savikaltos ratą.

POTRAUMINIO STRESO SUTRIKIMO GYDYMAS VAIZDINIŲ PERRAŠYMO IR PERDIRBIMO TERAPIJA

Ši terapija padeda gražinti gyvenimo džiaugsmą po itin sukrečiančių gyvenimo patirčių: smurto, prievartos, netekties ir kitų nelaimių. Paprastai tokie stresai bet kokiam žmogui būtų sunkiai išgyvenami, tačiau kai kuriems jų  sieloje atsivėrusios žaizdos niekaip neužgyja, vargina įkyrūs prisiminimai, skausmingų  jausmų antplūdžiai, prarandamas gebėjimas džiaugtis. Ši terapija naudoja žmogui įgimtą gebėjimą prisiminti įvykių vaizdinius ir kurti alternatyvius scenarijus. Tokiu būdu perdirbami dėl traumos atsiradę bejėgiškumo, gėdos, neapykantos jausmai. Terapijos trukmė: 6-8 savaitės.

INTEGRACINĖ PSICHOTERAPIJA KRIKŠČIONYBĖS IR DVASIŠKUMO PAGRINDU

Dauguma žmonių krizės metu taip pat susiduria su spiritualinio pobūdžio klausimais ir sunkumais. Pvz.su klausimu, kodėl kančia jiems yra neišvengiama. Jie skausmingai išgyvena silpnėjantį gebėjimą tikėti, melstis, svarsto dažniau apie mirtį… Šiuolaikine psichoterapija vis labiau pripažįsta, kad žmogaus dvasinis gyvenimas yra reikšmingas resursas sustiprinti jo atsparumą, spartinti sveikimą, bet jis gali sukelti  ir papildomų iššūkių. Ši terapija nesiekia keisti žmogaus pasaulėžiūros, tačiau jo dvasiškumą laiko resursu, kuris gali padėti išsivaduoti iš krizės. Kadangi tokio pobūdžio klausimai gali būti itin jautrūs, jie keliami tik pačiam žmogui to pageidaujant ir laikantis maksimalios tolerancijos principo. Su dvasiškumu susiję klausimai yra nagrinėjami kartu taikant kognityvinės elgesio terapijos moksliškai pagrįstus gydymo metodus,  integruojant biologinius, psichologinius, socialinius ir spiritualinius žmogaus gerovės poreikius. Terapijos trukmė priklauso nuo šių taikomų metodų apimties (nuo kelių savaičių iki kelių mėnesių).